Serwis o Finansach Przedsiębiorstw ANALIZA FINANSOWA

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
ANALIZA FINANSOWA PRZEDSIĘBIORSTWA
Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 1

Często stosowaną metodą pomiaru wartości firmy dla jej właścicieli jest tzw. ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (z ang. Economic Value Added), czyli zysk ekonomiczny, bazująca na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt.

Więcej…
 
Email Drukuj

Układ zamknięty, ale dlaczego niedoinformowany

Nie jesteśmy serwisem filmowym, ale dziś będzie o filmie :). W sumie trochę off topic, ale nie do końca. Właśnie obejrzałem - skądinąd całkiem niezły - film pana R.Bugajskiego pt. "Układ Zamknięty". Film w ostatnim czasie słynny z powodów swojej tematyki, co w oczywisty sposób daje do myślenia, a nawet może wywołać nieco przytłaczające zwykłego człowieka konkluzje (obyśmy już mieli takie czasy za sobą). Nie mniej parę zupełnie innych rzeczy zwróciło moją - jako finansisty - uwagę, i wymaga krótkiego komentarza.

Więcej…
 
Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 4

Więcej…
 
Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 3

Ponieważ pierwszy czynnik {EBIT x (1-%T)} oznacza dochód kasowy firmy w sytuacji, gdyby jej finansowanie odbywało się tylko za pomocą kapitał własnego (brak długu odsetkowego), a drugi oznacza koszt finansowania firmy to odejmując je od siebie uzyskujemy wartość jaką właściciele zyskują (w przypadku wartości dodatniej) lub tracą (w przypadku ujemnej). Dodatnia wartość oznacza, że firma zyskuje na wartości, bo dochód ekonomiczny jest wyższy od kosztu jego uzyskania, a ujemna - że koszt kapitału nie jest kompensowany odpowiednim wzrostem wartości przedsiębiorstwa dla właścicieli.

Więcej…
 
Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 2

Korekta wyniku operacyjnego o stopę podatku dochodowego służy temu, że księgowy wynik zostaje zamieniony na wynik ekonomiczny (kasowy), czyli w efekcie powstaje wartość dochodu operacyjnego uzyskanego przez właścicieli w sytuacji, gdyby firma nie ponosiła kosztów finansowych z tytułu obsługi zadłużenia odsetkowego. A zatem byłby to dochód w sytuacji, gdyby finansowanie firmy odbywało się tylko za pomocą kapitałów właścicieli.

Więcej…
 
Email Drukuj

Kapitał obrotowy

Jednym z podstawowych celów krótkoterminowych przedsiębiorstwa jest utrzymanie płynności, czyli zdolności do bieżącego regulowania zobowiązań. Płynność w przedsiębiorstwie może być pochodną odpowiedniej struktury bilansowej, w której występuje dodatnia wartość kapitału pracującego (kapitału obrotowego netto).

Więcej…
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Reklama