Serwis o Finansach Przedsiębiorstw ANALIZA FINANSOWA

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
SKUTECZNA ANALIZA FINANSOWA


Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 1

Często stosowaną metodą pomiaru wartości firmy dla jej właścicieli jest tzw. ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (z ang. Economic Value Added), czyli zysk ekonomiczny, bazująca na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt.

Więcej…
 
Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 4

Więcej…
 
Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 3

Ponieważ pierwszy czynnik {EBIT x (1-%T)} oznacza dochód kasowy firmy w sytuacji, gdyby jej finansowanie odbywało się tylko za pomocą kapitał własnego (brak długu odsetkowego), a drugi oznacza koszt finansowania firmy to odejmując je od siebie uzyskujemy wartość jaką właściciele zyskują (w przypadku wartości dodatniej) lub tracą (w przypadku ujemnej). Dodatnia wartość oznacza, że firma zyskuje na wartości, bo dochód ekonomiczny jest wyższy od kosztu jego uzyskania, a ujemna - że koszt kapitału nie jest kompensowany odpowiednim wzrostem wartości przedsiębiorstwa dla właścicieli.

Więcej…
 
Email Drukuj

Ekonomiczna wartość dodana czyli EVA (Economic Value Added) cz. 2

Korekta wyniku operacyjnego o stopę podatku dochodowego służy temu, że księgowy wynik zostaje zamieniony na wynik ekonomiczny (kasowy), czyli w efekcie powstaje wartość dochodu operacyjnego uzyskanego przez właścicieli w sytuacji, gdyby firma nie ponosiła kosztów finansowych z tytułu obsługi zadłużenia odsetkowego. A zatem byłby to dochód w sytuacji, gdyby finansowanie firmy odbywało się tylko za pomocą kapitałów właścicieli.

Więcej…
 
Email Drukuj

Rentowność kapitału własnego ROE

Poziom rentowności kapitału własnego (ROE z angielskiego 'return on equity') daje nam informację o efektywności wykorzystywania zaangażowanych w przedsiębiorstwo środków jego właścicieli do osiągania efektu gospodarczego w postaci zysku. Oczywistym jest, że zarówno wysoki poziom tak i wzrost ROE powinien być dobrze postrzegany przez analityków, ale przede wszystkim przez właścicieli.

 

Więcej…
 
Email Drukuj

 

Piramida Dupont: jak działa i jak ją analizować? cz. 1

Analiza Dupont zajmuje się analizą czynników składających się na rentowność kapitału własnego jednostki gospodarczej. Dotyczy ona cząstkowego przedstawienia składników tworzących ostatecznie rentowność kapitału własnego. Jak wiadomo, rentowność kapitału własnego stanowi kluczowy wskaźnik rentowności dla właścicieli firmy, którzy określają dzięki niemu stopę zwrotu z zainwestowanego przez nich kapitałów. Dzięki analizie Dupont można określić w jaki sposób poszczególne obszary składowe wpływają na rentowność kapitałów własny przedsiębiorstwa (co pozwala jednocześnie lepiej zdiagnozować miejsca generowania zysku i ich znaczenie dla tego procesu).

Więcej…
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Reklama