Ebook Rachunek Przepływów Pieniężnych
Autor: Paweł Pabianiak
ISBN: 978-83-920280-7-9
Ilość stron: 161 (w formacie A4)
Format: Adobe Reader (pdf)
Rok obecnego wydania: 2019
Cena brutto: 39,90 34,90 zł (33,23 zł netto)
Tematyka najnowszego wydania e-booka (po raz pierwszy opublikowanego w 2008 r.) dotyczy bardzo ważnej części sprawozdań finansowych jaką jest rachunek przepływów pieniężnych tj. rachunek cash-flow, stanowiący jedno z kluczowych źródeł informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Z treści naszej publikacji dowiedzą się Państwo m.in. co to są operacyjne przepływy pieniężne, czym różnią się przepływy pieniężne finansowe od inwestycyjnych. Dlaczego wielkość amortyzacji ma takie znaczenie w rachunku przepływów. A także jak na poziom tworzonej w przedsiębiorstwie gotówki wpływa wzrost należności od kontrahentów czy spadek poziomu zapasów. Czy też jak interpretować określone stany i zmiany rachunku przepływów pieniężnych.
Rachunek przepływów pieniężnych od teraz już prosty!
Rachunek przepływów pieniężnych to bardzo ważna i jednocześnie stanowczo niedoceniana część sprawozdania finansowego. Nie należy zapominać, że istotą działalności gospodarczej jest przecież zarabianie pieniędzy. A właśnie rachunek przepływów pieniężnych skupia się na tym zagadnieniu w sposób najpełniejszy. Pokazuje miejsca generowania gotówki (lub być może ich brak) w przedsiębiorstwie oraz wielkość strumieni pieniężnych wpływających i wypływających z jednostki gospodarczej w różnych obszarach jej działalności. Niskie wykorzystanie rachunku przepływów w procesie analizy finansowej wynika z faktu, że jest stosunkowo skomplikowanym sprawozdaniem. O złożonej, wieloczłonowej strukturze, która nie jest na pierwszy rzut oka jasna i łatwo zrozumiała. Niniejsze opracowanie pomoże lepiej poznać strukturę rachunku cash flow. I sprawić by była bardziej „przyswajalna” oraz przybliżyć zachodzące w nim zależności. To z kolei ma pozwolić na lepsze zrozumienie tej części sprawozdania finansowego. A na wówczas dużo efektywniejsze korzystanie z niego w trakcie oceny przedsiębiorstwa.
Publikacja ma swój własny niepowtarzalny numer ISBN zarejestrowany w Bibliotece Narodowej (jak tradycyjne książki). Wobec czego może być np. źródłem informacji i odnośników w pracach licencjackich, magisterskich i wszelkich innych opracowaniach (z podaniem tego w przypisach i bibliografii).
Czym ten ebook rożni się od publikacji osiągalnych w księgarniach?
Co istotne, autor jest praktykiem, który zawarł w publikacji praktyczne doświadczenie, zdobyte w pracy analityka ryzyka kredytowego w bankach PKO BP S.A., Raiffeisen Bank Polska S.A. i Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz konsultant biznesowy we własnej firmie doradczej. Stąd również, wiele zagadnień zostało wyjaśnionych na konkretnych przejrzystych przykładach, z komentarzem, łącznie z dużym przykładem tworzenia rachunku przepływów pieniężnych.
Co równie ważne, mimo, że treści zawarte w e-książce nie ustępują publikacjom spotykanym w tradycyjnej formie książkowej (choć profesjonalnych propozycji o tej tematyce jest stosunkowo mało), jej cena jest zdecydowanie bardziej konkurencyjna. Nie zawiera bowiem kosztów wydrukowania, transportu, marży wydawnictwa, czy kolejnych pośredników (cena podobnych publikacji wynosi średnio ok. 70-100 zł).
Dla kogo jest przeznaczony ten ebook?
Nasz ebook skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką finansów przedsiębiorstwa. Ocena rachunku cash flow jest bowiem niezwykle ważną jej częścią. A zatem czytelnikami ebooka powinni być analitycy, inspektorzy kredytowi, a także studenci ekonomii, pracownicy firm konsultingowych i doradczych. A także wszyscy, którzy nie mają do czynienia na co dzień z finansami, a chcą zrozumieć zjawiska zachodzące w ich przedsiębiorstwach. Tematyka przyda się również inwestorom giełdowym, bo pozwoli im lepiej poznać sytuację finansową spółek publicznych i tym samym dokonać właściwych wyborów inwestycyjnych.
Od autora ebooka Rachunek Przepływów Pieniężnych:
Rachunek przepływów pieniężnych to bardzo ważna i jednocześnie stanowczo niedoceniana część sprawozdania finansowego. Najczęściej przywiązuje się dużo wagi do bilansu oraz rachunku zysków i strat, niejako zapominając o istocie działalności gospodarczej, którą jest przecież zarabianie pieniędzy. A to właśnie rachunek przepływów pieniężnych skupia się na tym zagadnieniu w sposób najpełniejszy. Pokazuje miejsca generowania gotówki w przedsiębiorstwie oraz wielkość strumieni pieniężnych wpływających do, i wypływających z jednostki gospodarczej.
Dlatego to właśnie jest najważniejsza (albo co najmniej równoważna z pozostałymi) część sprawozdań sporządzanych przez firmy, będąca źródłem kluczowych informacji o firmie, jej potencjale, i krótko mówiąc – zdolnościach wytwarzania pieniędzy.
Z tego też powodu wskazana jest ostrożność w ocenianiu firmy przez pryzmat tylko i wyłącznie rachunku zysków i strat, a konkretnie – zyskowności. Zysk nie jest bowiem gwarancją, że firma uzyskała gotówkę w takiej samej wysokości. A w niektórych wręcz przypadkach – mimo dodatniego wyniku działalności, firma więcej środków musiała wydać na działalność operacyjną, niż z niej osiągnęła. Sprzedaż może skutkować wysokim zyskiem (i rentownością), a równocześnie przedsiębiorstwo może mieć kłopoty z brakiem gotówki i w konsekwencji tej sprawy – z wypłacalnością w stosunku do swoich wierzycieli!
Rachunek przepływów pieniężnych – prosto i profesjonalnie!
Co niezwykle istotne, rachunek przepływów pieniężnych jest dużo mniej podatny na manipulacje, niż rachunek zysków i strat. Bo pokazuje rzeczywiste przepływy gotówkowe w przedsiębiorstwie.
Być może zbyt niskie wykorzystanie rachunku przepływów pieniężnych w procesie analizy finansowej wynika z faktu, że jest on stosunkowo skomplikowanym sprawozdaniem, o złożonej, wieloczłonowej strukturze, która nie jest na pierwszy rzut oka jasna i łatwo zrozumiała. Niniejsze opracowanie pomoże jednak czytelnikowi lepiej poznać strukturę rachunku cash flow, sprawić by była bardziej przyswajalna, oraz przybliżyć zachodzące w nim zależności (łącznie z powiązaniami łączącymi go z bilansem i rachunkiem zysków i strat). A za tym, niewątpliwie idzie lepsze zrozumienie tej części sprawozdania finansowego, i wówczas dużo efektywniejsze korzystanie z niego w trakcie analizy przedsiębiorstwa.
Nie tylko zajmiemy się tutaj metodyką sporządzenia, ale przede wszystkim sposobem oceny rachunku przepływów pieniężnych, i tematyką uzyskania z niego możliwie dużej ilości użytecznych informacji dotyczących sytuacji finansowej firmy. Ocena rachunku przepływu pieniężnych jest bowiem niezwykle ważną częścią analizy finansowej przedsiębiorstwa.
Prosto i profesjonalnie o finansach przedsiębiorstwa!
Przede wszystkim, lektura książki pozwoli na pewno uzyskać odpowiedzi na szereg ciekawych pytań:
- Jak jest zbudowany rachunek przepływów pieniężnych?
- Jak się go tworzy?
- Czym się różni rachunek przepływów pieniężnych od rachunku zysków i strat?
- Co to są operacyjne, finansowe i inwestycyjne przepływy pieniężne?
- Czy każdy przychód do wpływ pieniędzy, a koszt to wydatek?
- Jaki wpływ poziom generowanej w przedsiębiorstwie gotówki wpływa wzrost należności czy wzrost poziomu zobowiązań od klientów?
- Jaka jest różnica między zyskiem a wygenerowaną gotówką w kasie przedsiębiorstwa?
- Czy kapitał własny to posiadana przez firmę gotówka?
- Jak należy interpretować określone stany i zmiany rachunku przepływów pieniężnych?
A także, wiele, wiele innych..
Opinie klientów, którzy nabyli ebooka Rachunek Przepływów Pieniężnych:
Wreszcie! Ktoś porządnie wytłumaczył mi o co chodzi w przepływach pieniężnych! Dlatego to już nie jest czarna magia!
Piotr Cz. (Poznań)
Fajna e-publikacja na bardzo ciekawy i trudny temat. Dzięki temu jest teraz zdecydowanie łatwiejszy 🙂
Marta L. (Łódź)
Książka z dużą ilości bardzo przydatnych informacji nt. cash flow w firmie.. Polecam!
Kazimierz K. (Malbork)